Hantverkargatan 9 | 334 33 Anderstorp

0371-18466 | info@dermapromedical.se
Product

MESO OX

Meso Ox PDRN Hemvård Serum, 30x3 ml

Storlek: 30 x 3 ml

|

Artnr:SM-HPS

Kort beskrivning
Ett avancerat regenerativt serum utvecklat för att stödja hudens läkningsprocesser och cellulära förnyelse på djupet. Formulan är baserad på PDRN (Polydeoxyribonucleotide) – en väldokumenterad ingrediens inom regenerativ medicin – i kombination med fuktgivande och barriärstärkande komponenter.
Du saknar behörighet för denna artikel.
Vänligen kontakta oss på tel 0371-18466 eller mail info@dermapromedical.se

ett avancerat regenerativt serum utvecklat för att stödja hudens läkningsprocesser och cellulära förnyelse på djupet. Formulan är baserad på PDRN (Polydeoxyribonucleotide) – en väldokumenterad ingrediens inom regenerativ medicin – i kombination med fuktgivande och barriärstärkande komponenter.

PDRN verkar genom att stimulera cellreparation, mikrocirkulation och fibroblastaktivitet, vilket bidrar till förbättrad vävnadsläkning och hudkvalitet. Serumet är särskilt effektivt i samband med estetiska behandlingar där huden behöver återhämtning och optimerad regeneration.

Kliniska effekter och fördelar:

  • Stimulerar cellförnyelse och vävnadsreparation
  • Förbättrar hudens struktur, elasticitet och lyster
  • Påskyndar läkning och minskar inflammation efter behandling
  • Stärker hudbarriären och optimerar fuktnivåer
  • Bidrar till en jämnare hudton och förbätrad hudkvalitet

Formulan har hög biokompatibilitet och är särskilt lämpad för känslig, stressad eller behandlad hud.

Kan med fördel rekommenderas som eftervård och komplement till Avancerade behandlingar som Microneedling, IPL/Laser, Radiofrekvens etc. Användning och syfte är då att ge ökad revitalisering och/eller påskynda återhämtning vid behandlingar som intierar inflammation. Genom att kombineras som eftervård erbjuds förstärkt resultat genom synergistisk samverkan. 

Den praktiska dosförpackningen ger möjlighet att erbjudas som lämplig veckorkur om (dela då förpackningen till konsument om 5x3ml) alt inkludera styckvis ampull för närmsta dygnet efter behandling alt. som prova-på serum (dela då till 1x3ml som ger ca 2 dagars applicering)

OBS - Kan endast appliceras som eftervård - Kan ej användas som inslussade produkt i behandling då den ej är steril!

Aktiva ingredienser:

  • PDRN (Polydeoxyribonucleotide)
  • Hyaluronsyra
  • Barriärstärkande och lugnande komponenter